Jerzy
Porębski ur.
28.03.1939 r), pochodzi z Sosnowca, a jego młodość wiąże się ze
Śląskiem i Krakowem, gdzie ukończył studia (UJ) na Wydziale
Biologii i Nauk o Ziemi
Naukowiec pełną gębą. W latach 1965 – 2000 pracował w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu jako adiunkt. Członek Rady Naukowej MIR w Gdyni 1991 – 1994 r. Jak mało kto rozumie życie i pracę na morzu. Jako doktor nauk przyrodniczych ze specjalnością oceanografia biologiczna; reprezentował Polskę w Benthos and Shellfish Commitee w International Council for Explaration of the Sea (ICES), a w latach 1965 - 1985 brał udział w około dwudziestu półrocznych rejsach oceanicznych na statkach rybackich i naukowych polskiej i obcej floty. Współpracował z ONZ FAO.
W 1984 r. brał udział w pamiętnym rejsie „Zawiszy Czarnego” po jeziorach amerykańskich, biorąc udział w koncertach szantowych wraz z zespołem „Stare Dzwony” m.in. w Quebeck, Montrealu, Toronto, Bufallo, Rochester i Detroit (festiwal polski).
Jego zainteresowania muzyczne sięgają jeszcze czasów studiów w Krakowie. W tym okresie przez trzy lata był prezesem studenckiego Jazz - Clubu, grywając na trąbce i pianinie w szeregu zespołach jazzowych grających w stylu nowo orleańskim i swing. Przez rok był członkiem kwartetu Adama Makowicza, słynnego obecnie pianisty mieszkającego na stałe w Nowym Jorku.
Grą na gitarze i komponowaniem własnych piosenek i opowieści zajął się od połowy lat sześćdziesiątych, gdy zaczął pływać w długie, oceaniczne rejsy. Piosenki i gitara, według. jego własnej opinii, stanowiły dla niego i załóg lekarstwo na nostalgię i stresy wynikające z trudów oceanicznego, rybackiego życia. Począwszy od lat siedemdziesiątych ballady rybackie Jurka Porębskiego stawały się coraz bardziej popularne w kraju , dzięki jago występom na festiwalach szantowych. Sam autor w 1984r. wygrał „Grand Prix”, zajmując również 1-sze miejsce w piosence autorskiej na Festiwalu „Krakowskie Szanty” a w następnych latach uzyskał również „Grand Prix” jako członek zespołu „Stare Dzwony”, po czym wycofał się z konkursów, jednak corocznie, aż do chwili bieżącej („Krakowskie Szanty 2010”) , jest zapraszany do udziału w licznych koncertach z których niektóre reżyseruje i prowadzi.
Sam oraz ze „Starymi Dzwonami” występował na licznych festiwalach szantowych na świecie (Anglia - Liverpool, Bristol, Ipswich, Southampton, Newcastle: Francja - Dunkierka; Holandia - Amsterdam, Workum, Leewarden: Niemcy – Bremenhafen, Norymberga; Szwecja - Karlskrona, Geteborg; oraz w Ameryce Pólnocnej (j.w) i Argentynie - Falklandy , Port Stanley.
Niektóre jego piosenki, takie jak „Gdzie ta keja”, „Jejku, jejku”, „Ciałko”, „Cztery piwka”, „Barmanka z Vancouver”, „Dziewczyny z St. Pierre”, „Kochanie” uzyskały znaczną popularność w kraju a niektóre są wykonywane przez zawodowych wokalistów (Edyta Geppert).
Nagrał cztery autorskie kasety i CD oraz 6 kaset i 4 CD ze „Starymi Dzwonami” i z Andrzejem Koryckim - laureatem „Grand Prix” krakowskich szant w 1998 r. Nagrał również szereg programów radiowo - telewizyjnych w kraju i zagranicą. Jego opowiadania pt „Z rybakami w morze” w 75 odcinkach emitowane były w 2003 roku w 10 rozgłośniach radiowych w Polsce (m.in. Polskie Radio Kraków, Szczecin, Gdańsk, Wrocław).
Jest Dyrektorem Artystycznym licznych festiwali szantowych (w Giżycku), w Świnoujściu (po raz dziesiąty) oraz w Darłowie, Złocieńcu i innych.
We wrześniu 1996 r. , na zaproszenie polonijnych jachtklubów z USA odbył turę koncertową na wschodnim wybrzeżu USA koncertując w N. Jorku, Baltimore, Waszyngtonie (American Centre of Polish Culture), Chicago a od 1999r. corocznie w Kanadzie w Toronto. W 2001 r. koncertował w N. Jorku, Annapolis, Toronto, Ottawie i Chicago. Od tego czasu corocznie zapraszany jest do Kanady i USA gdzie jest Dyrektorem Artystycznym festiwali Pieśni Morskiej w N. Jorku i Toronto.
Obecnie, już na emeryturze, razem z żoną Heleną mieszkają w Świnoujściu i oboje działają aktywnie w dziedzinie popularyzacji kultury morskiej. W ostatnich latach reprezentował wraz z innymi artystami Województwo Zachodniopomorskie na spotkaniach w Schwerinie (Niemcy) i w Malme (Szwecja).
Ma dwoje wnuków - Mateusza 12 lat i Bartosza 6 lat (syn Jacek i synowa Kamila).
Jest członkiem Jacht Klubu Morskiego Marynarki Wojennej „Kotwica” w Świnoujściu od 1984 r . (leg.nr.10), Posiada stopień sternika jachtowego.
Kontakt: poreba@fornet.com.pl