Wpisz interesującą Cię frazę:
Szukaj


Newsletter Nr18

Sposób na ułatwienie i rozjaśnienie sobie życia, szybsze osiąganie celów, większą motywację i wydajność. Zadanie ciekawe, chociaż trudne (więc nie dla każdego). Ale czy w życiu chodzi o to, aby robić rzeczy łatwe?

Zadanie, które proponuję, brzmi: czy potrafisz określić swoje osobiste motto?


Twoje osobiste motto.


To, co robisz, czym się zajmujesz, winno wypływać z wartości, które uznajesz i znaczenia, jakie przypisujesz swojej pracy. Powinieneś umieć w sposób prosty i niezapomniany wyrazić to w odpowiednio sformułowanym, ambitnym haśle. Taki osobisty rodzaj motta powinien sterować twoim działaniem, sięgając do jego prawdziwego charakteru i ułatwiając odpowiedź na pytania: „Czy jestem spójny w tym co robię?”, „Czy to właśnie kieruje moim postępowaniem?”, Czy moje cele, motywy i sposoby ich osiągania są ze sobą zgodne?”.

To znakomicie ułatwia życie; ustawia wiele spraw na właściwym miejscu, pomaga w planowaniu i podjęciu decyzji, daje realne poczucie kontroli nad wydarzeniami, rozjaśnia codzienność, zwiększa wewnętrzny optymizm, poczucie pewności siebie i wiarę w swoje możliwości.

Jak takie motto określić? Wystarczą dwa kroki.

A. Musisz dotrzeć do tego, co jest dla ciebie ważne, jakie są twoje najgłębiej skrywane wartości i przekonania, odpowiednio do różnych aspektów twojej działalności. Wybierz jeden na początek i spytaj „Co w tym jest dla mnie najważniejsze?” i zgłębiaj, uściślaj odpowiedzi, pytając, być może szereg razy „Co jeszcze?”, aż dojdziesz do odpowiedzi „To już wszystko”. Inne przydatne pytania to „Na czym polega efekt końcowy mojej pracy?”,, „Z jakich powodów pracuję?”, „Jaki to ma wpływ na rzeczywistość?” „Kto i jak na tym korzysta?”, Przejdź do następnego aspektu i powtarzaj tę procedurę, nieustannie drążąc istotę tego, czym się zajmujesz, aż dojdziesz do sedna, do twoich najgłębszych inspiracji i motywów. Zapisuj wszystkie odpowiedzi, przejrzy całą listę i zbuduj krótkie, ekscytujące hasło – zdanie-klucz, opis twojej „katedry”, którą odnawiasz, codziennie obtłukując małe kamienie, i która oddaje najgłębszą esencję tego, czym się zajmujesz i to, co pcha Cię do działania lub zmian. To dzięki temu powinieneś wiedzieć, dlaczego rano wstajesz z łózka. I niech się zaczyna od czasownika w rodzaju: daję, czynię, sprawiam, itp. Sprawdź, czy twoje motto jest uniwersalne, zapada w pamięć, czy wskazuje kierunek i dopuszcza rozwój. I czy umożliwia natychmiastową odpowiedź a podane już wyżej kluczowe pukanie: „Czy tak właśnie robię czy nie?” Całość w czytaniu nie powinna ci zająć dłużej niż jedną minutę.

B. Zrób teraz z tego 10-sekundowy kondensat, jak reklamówkę do telewizji lub radia. Powinieneś w nim zawrzeć i wabik i puentę, ale przede wszystkim opis tego, czym się zajmujesz, dla kogo to robisz i jakie korzyści odbiorca z twojego działania czerpie, jak dzięki temu ulepsza swoje życie. Masz pobudzić jego wyobraźnię i emocje, i sprowokować do rozmowy, a zwłaszcza do zadania pytania: „Mogę znać więcej szczegółów?”. Ten zabieg przypomina układanie trafnego, przyciągającego tytułu dla tekstu prasowego lub tworzenie tzw. „mocnych słów”, co jest ważkim elementem sztuki dziennikarskiej (por. e-book „Pamięć dla dziennikarzy i polityków”

Poprzez motto uzmysławiasz sobie ostrość, kierunek i charakter tego, co robisz. Jest motywującą informacją dla ciebie. Natomiast „mini-reklamówka” mówi o tym innym – szybko, skutecznie i w inspirujący sposób.

Tak, nasuwa się oczywista analogia do formułowania misji/wizji życia. Z porównania obu sprawdzisz, jak spójny jesteś. Zrób to. Popraw, poszerz, uzupełnij, jeśli trzeba.

Nie gub, zapamiętaj i wykorzystuj to w kontaktach z innymi. Świadomość własnego motta i jego krótkiej formy to podstawa każdej skutecznej perswazji, będącej w końcu ważkim elementem komunikacji międzyludzkiej. Powodzenia!


W naszej galerii
ECCE HOMO 21
kursy
ECCE HOMO 21
szkolenia
ECCE HOMO 21
obozy
ECCE HOMO 21
imprezy
ECCE HOMO 21
marynistyka
ECCE HOMO 21
Akademia pod żaglami
ECCE HOMO 21
"Stare Dzwony"

O nas | Aktualności | Platforma dla czytelników | Kursy | Szkolenia | Obozy | Imprezy | Marynistyka | Akademia pod żeglami | "Stare Dzwony" | Inne | Galeria | Sklep | Kontakt